همه چیز درباره همه جا
  بمب اتمی چگونه ساخته می شود؟ 

●اورانیوم چیست؟

 

نخستین واژه ای كه در بحث برنامه های اتمی به كار برده می شود، اورانیوم است .  اورانیوم سنگین ترین عنصر موجود در طبیعت است. در مركز این عنصر ۹۲ پروتون با بار مثبت و ۱۴۳نوترون وجود دارد. یكی از مهمترین خواص اورانیوم آن است كه به سرعت تجزیه و تبدیل به عناصر دیگر می شود. اما اگر عناصر تجزیه شده را وزن كنیم، می بینیم كه وزن مجموع آن ها ازوزن اولیه كمتر است.

 

●غنی سازی اورانیوم

 

غنی سازی اورانیوم؛ اصطلاح رایج دیگری است كه از آغاز به راه افتادن بحث برنامه اتمی بر سر زبان ها جاری است. می خواهیم بدانیم اورانیوم اصولا چگونه غنی می شود.برای استفاده از اجرام انرژی زا، باید اورانیوم تجزیه شود. اورانیومی كه به خوبی تجزیه می شود، اورانیوم ۲۳۵ است. اما از هر هزار واحد اورانیوم موجود در طبیعت تنها هفت واحد اورانیوم ۲۳۵ است. به این دلیل است كه ما باید بتوانیم اورانیوم را غنی كنیم، یعنی درصد خلوص آن را به وسیله دستگاه های غنی كننده افزایش بدهیم. یكی از متدهای رایج برای غنی سازی استفاده از سانتریفوژها است.

 

 

 

سانتریفوژ

●سانتریفوژ چیست؟                         

 

سانتریفوژ چیست و چگونه عمل می كند؟ به این پرسش، استادیار بازنشسته دانشگاه بوخوم ٬ دکتر فرزین چنین پاسخ می دهد : سانتریفوژ دستگاه استوانه ای شكلی است كه درست مثل توربین هواپیما پره هائی در وسط آن وجود دارد. این پره ها در هر دقیقه بیش از صدهزار چرخش دارند. در نتیجه این چرخش، اورانیوم سنگین روی دیواره آخری سانتریفوژ قرار می گیرد و اورانیوم ۲۳۵ در كنار آن می نشیند . باید هزاران سانتریفوژ در كنار هم قرار بگیرند تا ما بتوانیم با كمك مجموعه آن ها اورانیوم را غنی كنیم . یعنی با یك یا چند سانتریفوژ نمی توان اورانیوم را غنی كرد.

 

●تفاوت رآكتورهای آب سبك و سنگین

 

 می دانیم كه در كنار رآكتورهای آب سنگین، رآكتورهای آب سبك هم وجود دارند. از دكتر فرزین می خواهیم درباره تفاوت این رآكتورها و نقش آن ها در تولید انرژی اتمی توضیح بدهد.

وی می گوید: رآكتورهای آب سبك با آب معمولی كار می كنند . هیدروژن آب معمولی از یك پروتون تشكیل شده است، اما در هیدروژن آب سنگین یك پروتون و یك نوترون وجود دارد . برای استفاده از رآكتورهای آب سبك، به اورانیوم غنی شده نیاز داریم، اما در رآكتور آب سنگین از اورانیوم معمولی می شود استفاده كرد. به این ترتیب، در عمل استفاده از رآكتور آب سنگین، كه دولت ایران هم در پی آن است، نتیجه ای شبیه همان غنی سازی اورانیوم را خواهد داشت.

 

                 

                                                              لایه های اتمی پلوتونیوم                                                                                            پلوتونیوم

●پلوتونیوم چیست؟

 

در بحث های مربوط به برنامه اتمی ایران، از پلوتونیوم نیز بسیار شنیده ایم. می خواهیم بدانیم كه از این عنصر چگونه انرژی اتمی تولید می شود. دكتر فرزین در این مورد می گوید: پلوتونیوم در طبیعت وجود ندارد، اما اگر ما یك نیروگاه برق اتمی را به كار بیاندازیم و سی روز پس از آغاز كار آن سوختش را بیرون بیاوریم، می توانیم مقدار زیادی پلوتونیوم ۲۳۹ از آن جدا كنیم و این پلوتونیوم آنقدر غنی است كه می توان مستقیما از آن بمب اتمی درست كرد.با توجه به همین نكته است كه آمریكا و متحدانش نگران راه اندازی نیروگاه برق اتمی بوشهر در پایان سال جاری میلادی هستند. از دكتر فرزین می پرسیم كه آیا با راه افتاده نیروگاه بوشهر ایران امكان تولید بمب اتمی را خواهد داشت؟ وی می گوید: عملا این امكان وجود دارد و همه نیز آن را می دانند. مگر آن كه كنترل بین المللی جدی وجود داشته باشد با شنیدن اخبار مربوط به مسایل هسته ای ممکن است از خودتان پرسیده باشید که چرا تولید و ساخت بمب اتم این قدر مشکل است ؟  و یا روش تولید بمب اتم چیست ؟  بمب اتم یا همان بمب هسته ای محصولی است که تا کنون تنها چند کشور انگشت شمار موفق به ساخت آن شده اند. دلیل آنهم پیچیدگی و حساسیت فوق العاده فرآیندهای ساخت آن است. عنصر اورانیوم که در طبیعت به مقدار قابل ملاحظه ای وجود دارد بسیار شبیه به سرب است. البته سنگین تر و محکم تر.استحکام آن نزدیک به فولاد و رنگ آن نزدیک به آلومنیم است. در فرآیند غنی سازی که یک فرآیند پیچیده و سخت فیزیکی - شیمیایی است عیار نوع مفید آن را که در حال عادی ٣ در ١٠٠٠ است به ٩٠٠ در هزار می رسانند . اکنون باید ٢٠ کیلوگرم از این عنصر سنگین راذوب کرده و به شکل نیمکره قالب گیری نمایند. این نیمکره با تاباندن اشعه های اتمی (ذرات نوترون) متلاشی می شود . در بمب اتمی بر خلاف دیگر انواع بمب ها ؛ گاز آزاد  نمی شود ٬ بلکه تابش و ذرات اتمی آزاد می شود  .خود لاشه بمب هسته ای بر اثر حرارت بخار می شود .از آنجا که کشور ایران نیز خیلی دوست دارد که همواره جزو انگشت شمار کشورهایی باشد که یک چیز خاص دارند ، لذا برنامه های اتمی وسیعی را آغاز نموده است . البته به گفته دولتمردان ایرانی این برنامه ها تنها برای تولید انرژی مورد استفاده خواهند بود . بهر حال بمب اتمی معمولا در یک محفظه فولادی محکم و ضخیم قرار می گیرد . به همین دلیل حمل آن نیازمند هواپیماهای تنومند و چالاک و یا موشکهای دوربرد قوی است . موشک شهاب ٣ ایران توان حمل کلاهک اتمی را در حالت پایه ندارد ٬ اما نوع تقویت شده آن به نظر میرسد که توان حمل کلاهک اتمی داشته باشد . همچنین موشک شهاب ٤ نیز توان حمل کلاهک اتمی و ماهواره را دارد . این موشک (شهاب٤) هنوز توسط ارتش ایران آزمایش نشده است.

بمب اتم - بمب هيدروژنی

 

بمب اتمی چيست ؟                                                                        

بمب هيدروژنی چيست ؟

تا قرنها اتم جزء شکافت ناپذیر ماده تصور میشد. اما در قرن گذشته اتم نیز شکافته شد . شکافته شدن اتم که با تاباندن ذرات اتمی به هسته اتم انجام میشود٬ مقدار فراوانی انرژی آزاد میکند. زیرا مقدار اندکی از ماده به انرژی تبدیل میشود . در هیروشیمای ژاپن یک گرم فلز به انرژی تبدیل شد ! واحد قدرت بمب اتمی کیلو تن است . یک کیلو تن یعنی یک هزار تن ماده TNT. یک بمب معمولی اتمی ١٠ تا ١٥ کیلوتن قدرت دارد . بمب های بزرگ اتمی ممکن است تا ٥٠ کیلو تن (پنجاه میلیون کیلو گرم تی ان تی ) قدرت داشته باشند .بزرگترین و مخرب ترین بمب جهان بمب هیدروژنی است . این بمب از تکنولوژی گداخت هیدروژن (همجوشی) استفاده میکند و در آن هیدروژن به هلیوم تبدیل میشود و محیط اطراف به خاکستر ! قوی ترین بمب جهان که تاکنون توسط ارتش آمریکا آزمایش شده است ٥٨ مگاتن قدرت داشته است ٬ یعنی به اندازه ١٠٠٠ بمب اتمی !٬ یا به عبارت دیگر به اندازه ٥٨ میلیون تن دینامیت . خودتان تصور کنید ٥٨ میلیارد کیلو دینامیت یعنی چه ؟انفجار بمب اتمی در شعاع چندین متر همه چیز را بخار میکند ٬ در شعاع چند صد متر همه چیز گداخته میشود .

          بمب کثیف چیست ؟ 

 

 این روزها از هر کس که بپرسید درباره بمب اتم چیزی میداند. زیرا جنجال ناشی از پرونده هسته ای ایران (و در پی آن تحریم کشور) باعث شده تا تبلیغات زیادی درباره بمب اتمی انجام شود .

بمباتمی نام رایج وسائل انفجاری است که در آن‌ها از انرژی آزاد شده در فرآیند شکافت هسته ای برای تخریب استفاده می‌شود .

اما بمب کثیف چیست ؟

از زمان اختراع مواد منفجره تاکنون تلاش زیادی برای افزایش توان تخریبی و کشتار این سلاحها صورت پذیرفته. از جمله انتشار باکتری و میکروب های کشنده و یا مواد شیمیایی توسط  انفجارهای ساده . بمب کثیف بیشتر از آنکه شبیه به یک بمب هسته ای با قدرت تخریب بالا باشد، به یک بمب با مواد منفجره معمولی شبیه است، ولی ترس از ترکیبات آن می تواند مردم را به سرحد مرگ بکشاند . از جمله ژاپنی ها در جنگ دوم بر سر مردم چین کک های حاوی میکروب طاعون می انداختند. این کک ها در ظروف مخصوص ساکی به نحو ویژه بسته بندی شده بودند! اما بمب کثیف در واقع  ترکیب کردن زباله های هسته ای مثلا پسماندهای نیروگاه اتمی با قدرت انفجاری یک بمب معمولی است . تصور کنید یک موشک میان برد بالستیک به جای ٨٠٠ کیلوگرم مواد انفجاری ۵۰۰ کیلوگرم حمل کند و ۲۰۰ کیلوگرم بقیه را زباله های بسیار خطرناک اتمی که تشعشعات مرگبار دارند حمل کند . این خطر وجود دارد که این گونه تسلیحات توسط تروریستها و بر ضد امنیت جهانی بکار روند . هیچ کس نمی تواند بگوید که ابعاد چنین فاجعه ای تا کجا خواهد رفت .

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت 22:9  توسط دو نفر  |